The National Agri-Marketing Association

The nation's largest association for professionals in marketing and agribusiness

Past Leader Awards

WORKHORSE OF THE YEAR  (Began in 1974)

2016    Wendy Feik Pinkerton
2015    Andrea Bloom
2014    Gary Sakin
2013    Sue Lee
2012    Kristen Marshall
2011    Lori Wohletz (AMC Chair)
2010    Steve Mercer
2009    Bob Wilhelm
2008    Melissa Sanders
2007    Sharon Larson
2006    Ken Dean
2005    Angela Bendorf Jamison
2004    Kyle Bauer
2003    Drew Wenner
2002    Jeff Tenant, John Sowell
2001    Don Schultz
2000    Kenda Resler Friend
1999    Donna Dunn, Ken Benkstein
1998    Lia Guthrie
1997    Doug Mertz
1996    Sheri Seger
1995    Chuck Woodside
1994    Dennis Erpelding
1993    Jim Cornick (IOA/Successful Farming)
1992    Mark Perrin
1991    Steve Keppy
1990    Walt Lloyd (COB/CMF&Z)
1989    J.F. “Jim” Haskins (Star Chapter Recognition ) (CAR/Rhone-Poulenc Ag Co.)
1988    Robert “Bob” Cline (COB/CMF&Z)
1987    Robert J. Wetmore (Best of NAMA) (CNA/The John Volk Co.)
1986    
1985    Tom Drese (NAW/McCann-Erickson)
1984    
1983    Gerald Nevins (Ag Day) (MOK/Livestock Marketing Assn.)
1982    Jan Ford (Chapter Development) (SWT/H&P Co.)
1981    Alan McClure (NAAE) (MIS/Olin Corporation)
1980    Agri Marketing Magazine
1979    Austin Schnacke (Co-winner) (MOK/Harvest Publishing Co.), Paul Brower (Co-winner) (MOK/Gold Kist Inc.)
1978    CMS&Z (Creswell, Munsell, Schubert & Zirbel)
1977    David Bennett (Miller Publishing Company)
1976    Bill Alford (IOA/Orion Broadcasting)
1975    Dick Meyocks (Ag Day) (IOA/CMS&Z)
1974    R.C. Ferguson

OUTSTANDING CHAIR  (Began in 1982)

2016    Alison Berry
2015    Christine Hart-Nieland
2014    Andrea Bloom
2013    Scott McClure
2012    Amber Harrison
2011    Lacy Carroll (Trends Chair)
2010    Curt Blades (Careers Chair)
2009    Sally Behringer (Best of NAMA Committee Chair)
2008    Leigh Ann Cleaver (Agri-Marketing Conference Chair)
2008    Patty Jolliffe (Careers Chair)
2007    Barry Nelson
2006    Laurie Christen
2005    Sarah Vacek
2004    Carol Anderson
2003    Beth Burgy (Outstanding Chair), Agri-Marketing Conference Committee (Outstanding Committee); Dan Malcolm, Chair
2002    Cheri Knoy
2001    Travis Brown. Stephanie Gable
2000    Jean Merry
1999    Phil Johnson
1998    Jeanne Matheis
1997    Mike Gustafson
1996    Felicia Gillham
1995    Jill Greene
1994    Chuck Woodside
1993    Rich Watts
1992    Dave Schmid
1991    Don Van Hook
1990    Mick Sibbel (MIL/Swanson Russell Associates)
1989    Lee Alexander (1989 AMC Chairman)
1988    Lisa Larson (Best of NAMA Judging Chair) (SOE/Tucker Wayne and Co.); Walter Lloyd (Program Chairman) (COB/CMF&Z)
1987    J.F. “Jim” Haskins (Chapter Recognition Chair) (CAR/Rhone-Poulenc Ag Co.); Cecil Hunt (Best of NAMA Judging Chair) (BAD/Ken Schmidt Co. Inc.)
1986    Allen C. Davison (Best of NAMA Judging Chair) (COB, HRT/Deere and Co.); Diane T. Hand (Communications Chairman) (MOK/Fleishman Hillard Inc.)
1985    Bill Jelinek (Membership Chairman) (NAW/Agrichemical Age)
1984    Daniel L. Arbach (Membership Chairman) (MIL/Federal Land Bank of Omaha)
1983    Robert Cline (Best of NAMA Judging Chair) (COB/CMF&Z)
1982    Lynn Henderson (Careers Chairman) (CNA/Agri Marketing)

DILWORTH INNOVATION AWARD  (Began in 1990)

2016    Ashley Woodward Fischer
2015    Bruce Button
2014    Jenna Oesch
2013    Amber Harrison
2012    Susie Decker; Vicki Henrickson
2011    Gary Cooper (Florida Chapter)
2010    Chicago Chapter
2009    Kenna Rathai
2008    Paul Redhage
2007    Scott Whitman (Chapter Leader Workshop)
2006    Colleen Parr (Best of NAMA)
2005    John Finegan (Agribusiness Forum)
2004    (No Award Given)
2003    John Sowell (Agribusiness Forum)
2002    Dave Eaheart (Best of NAMA)
2001    Susie Decker; Jeff Rodewald
2000    Corn Belt Chapter (Membership Efforts)
1999    Margaret Bell
1998    Iowa Chapter (Field to Food Program)
1997    Patrick Muir
1996    Todd Luepke
1995    Ron Scherer
1994    Marjory Lynch
1993    Steve Fink; Krista Wolf
1992    Bob Cline
1991    Tom Robinson
1990    Bob Brcka (Master of Marketing) (IOA/Pioneer Hi-Bred International)                

PRESIDENT'S AWARD (Began in 1991)

2016    Barry Nelson
2015    Jill DeLucero
2014    Sue Lee
2013    Kristen Marshall
2012    Marvin Kokes
2011    Curt Blades
2010    Kyle Bauer
2009    Jennifer Pickett
2008    Stephanie Gable
2007    Tom Taylor
2006    Stephanie Gable
2005    Beth Burgy (NAMA Boot Camp)
2004    Ken Dean; Stephanie Gable
2003    Mike Gustafson; Tom Smull
2002    Monte Reese
2001    Marjory Walker
2000    Charlie Arnot
1999    Tom Smull; Jeff Rodewald
1998    Agri Marketing Magazine
1997    Tom Davis
1996    Mark Perrin
1995    Linda Wenck
1994    Fred Middleton
1993    Mick Sibbel
1992    Dave Aeschliman
1991    Mick Sibbel

R.C. FERGUSON AWARD  (Began in 1980)

2016    Randy Happel
2015    Kristin Marshall
2014    Jim Haist
2013    Beth Burgy
2012    Stephanie Gable
2011    Kyle Bauer
2010    Carol Anderson
2009    Patty Travis
2008    Gary Vorpahl
2007    Mike Gustafson
2006    Russ Parker
2005    Lee Dueringer
2004    Lynn Henderson
2003    (No Award Given)
2002    Kathy Cornett
2001    Bob Cline
2000    Allan Johnson
1999    Duane Ross
1998    Blake Lewis
1997    Mick Sibbel
1996    Dr. John Riley
1995    Jim Yancey
1994    Austin Schnacke
1993    Dave Schmid
1992    Jan Ford
1991    Tom Davis
1990    (Not Given)
1989    Jack Ewing (CAN/Ag Communications Consultant)
1988    Lloyd E. Ver Steegh (SOE/Tucker Wayne and Co.)
1987    Phillip C. Miller (CAN/Century Communications and Hallmark Data Systems)
1986    
1985    Bill Raufer (CNA/Moorman Manufacturing Co.)
1984    Sherwood A. “Pete” Scott (SAJ)
1983    
1982    Miller Publishing Co.
1981                
1980    R.C. Ferguson (CNA)

HORIZON AWARDS (FORMERLY MERITORIOUS ACHIEVEMENT AWARDS 1985 – UNTIL 2008)

2016    Casey Allen (Carolinas/Virginia); Jennifer Armbruster (Rocky Mountain); Margaret Fogarty (Rocky Mountain); Rachel Schneider (North Central); and Laura Svec (Midsouth)
2015    Teri Otte (North Central); Sarah Muirhead (Chicago); Jeff Moore (Gateway); John Rozum (Badger)
2014    Erin Nash (MoKan); Greg Hains (Western Pacific Chapter); Stephanie Russell (MoKan); Emily Dahlbeck (Midsouth)
2013    Sara Steever (North Central); Gary Sakin (Gateway); Deron Johnson (Eastern); Lisa Coverdale (Mid-America)
2012    Carrie Jorgensen (Iowa Chapter); John January (Missouri-Kansas Chapter); Mandy Heth (Gateway Chapter); Ann Camden (Carolinas/Virginia Chapter)
2011    Kim Maloney (Southeastern Chapter); Luann Pisarik (Cornbelt Chapter); Josh Krenz (North Central Chapter); Mindy Hempler (Missouri-Kansas Chapter, Boot Camp/Ag Tour)
2010    Amy Bugg (Missouri-Kansas Chapter); Janelle Buxton (Iowa Chapter); Sandy Creighton (Western Pacific Chapter); Les Kahl (Missouri-Kansas Chapter); Kristen Marshall (Missouri-Kansas Chapter) 
2009    Matt Coniglio (Chesapeake Chapter); Greg Ehm (Iowa Chapter); Marvin Kokes (Rocky Mountain Chapter); Lori Strum (Iowa Chapter); Catherine Wang (Eastern Chapter); Krista Wolf (Heartland Chapter)
2008    Melanie Acklin (Great Plains Chapter); Sally Behringer (Missouri-Kansas Chapter); Jim Haist (Chicago Chapter); Melinda Oberly (Missouri-Kansas Chapter)
2007    Colleen Gerke (Missouri-Kansas Chapter); Melissa Sanders (Missouri-Kansas Chapter); Kelly Loganbill (Missouri-Kansas Chapter); Dawn Foster (Cornbelt Chapter)
2006    Frank Timberlake (Carolinas Virginia Chapter); Steve Tomac (Missouri-Kansas Chapter); Myrna Kruger (Careers Committee); Lori Strum (Regional Director)
2005    Sharon Larson (Best of NAMA); Robert Ratliff (Membership)
2004    Susan Armstrong (Great Plains Chapter, Nat’l Membership Committee Chair); John Finegan (NAMA Pacific Chapter, Agribusiness Forum Vice Chair); Vicki Henrickson (Cornbelt Chapter, AMC Chair); Mike King (Mid America Chapter); Melinda Schwab (MoKan Chapter); David Knau (ABEF Fall Golf Outing)
2002    Vicki Henrickson (Corn Belt Chapter); Janice Person (Student Chapter Interaction); Patti McEnroe (Northern Prairie Conferences); Ellen LaRose (Badger Chapter Programming); Steve Keppy (Region IV Best of NAMA Banquet); Carroll Merry (Region IV Best of NAMA Banquet)
2001    Scott Mortimer (Regional Leader Workshops/Training); John Seatvet (Region II Best of NAMA); Nancy Johnson (Student Careers Program); Cheri Knoy (Southwest Chapter); Laurie Christen (Region III Best of NAMA)
2000 Julie Morrissey (Field to Food Run); Scott McFarland (Issues Forum); Allen Moczygemba (Leader Awards Revision)
1999 Midsouth Chapter (Cotton Tour); Barb Baylor Anderson
1998    Cynda Clary; Alisa Harrison; Tom Taylor; Iowa Chapter (Membership)
1997    Max Fisher; Kenda Resler; Glenn Schwaller; Tom Smull; Florida Chapter
1996    Teresa Hinrichs; Max Wenck; Badger Chapter; Midsouth Chapter; Eastern Chapter
1995    Todd Luepke; Sheree Johnson; Marjory Lynch; Jay Carlson
1994    Jan Witt; Doug Mertz; Jeanne Matheis; Jean Custer; Michael Jackson
1993    Dave Drennan; Gary McKennan; Patrick Muir; Chuck Woodside; Sharlett Brown
1992    Steve Fink; Paul Hermberg; Diane Stadlen; Beth Whisler
1991    Jan Boling; Roger Foulks; Charlie Hale; Sue Lee; Sam Meers; Greg Michel; Russ Parker; Jean Ross; Chuck Zimmerman
1990    Tom Davis; Steve Keppy; Jeff Smith; Jim Taylor
1989    Bob Brcka; Kent Francis; David Fraser; Judy Henderson; Phil Jones; Sam Meers; Jim Palmer; Russ Parker; Diane Stadlen
1988    Ken Evans; Sue Harrison; Gene Kronberg; Tom Robinson; John Seatvet;
1987    Mark Anderson (NOC/Webb Publishing); Mike Botdorf (MIL/FCB of Omaha); Jan Doyle (Midwest/Bozell, Jacobs, Kenyon & Eckhardt); Lois Fay (BAD/Ken Schmidt Co., Inc.); Bryan Keller (MIA/Keller-Mier, Inc.); Harry Krueckeberg (ROM/Colorado State University); Tom Kuchera (NPR/Agweek); Paul Ludwig (Great Lakes/Upjohn Company); A.D. McGregor (SWT/Gustafson Communications); Sue Miller (EAS/Webb Publishing Company); John Montandon (NAMA Cal/California-Arizona Farm Press); Betty Morgan (GAT/Christal Radio); W. Thomas Robinson (CAR/The Martin Agency); Clancy Strock (GAT/Kenrick Advertising)
1986    Ted Alexander (EAS/Farm Journal); Dix Harper (CAR/WRAL-TV Tobacco Radio Network); Jim Haskins (CAR/Union Carbide, Ag Products); Lynn Henderson (MIW/Century Communications); Joanne Ivy (CAR/N.C. Egg Marketing Assn.); Walter H. Lloyd (COB/CMF&Z, Inc.); Vic McGill (IOA/WMT Radio); Dr. James A. Lumpp (MOK); Jonathan Ramp (BAD/Century Communications); Cynthia J. Remke (SOE/Sawyer, Riley, Compton, Inc.); Mick Sibbel (MIL/Swanson Russell Associates); Robert O. Snyder (NOC/The Webb Company); Paul Welsh (MOK/Nicholson, Kovac, Huntley & Welsh); Robert J. Wetmore (MIW/The John Volk Company); Jim Yancey (MIS/Progressive Farmer Network); Arthur V. Yocom (EAS/The Dudnyk Company)
1985    Mark Anderson (NOC/The Webb Company); Kathy Cornett (CAP/McCormick Advertising); Steve Hammerschmidt (Midwest/Growmark Inc.); Diane Hand (NOC/Dorn Communications); Lyle Kreps (IOA/Successful Farming); Jeff Smith (NOC/Minnesota Farm Radio)

ABEF  (Began in 1993)

2005    Primedia Business – Founders Plaque; Lee Agri-Media – Founders Plaque; Duane Ross – Operating Committee Plaque; Mark Perrin – Operating Committee Plaque
2001    Jim Yancey – 10 Year Recognition Award; Russ Parker – Founders Plaque; Progressive Farmer – Founders Plaque Pioneer, A DuPont Company – Founders Plaque
1999    Meredith McHone-Pierce – retiring chairwoman
1995    Lee Dueringer – Founders Plaque; R. C. "Fergie" Ferguson – Founders Plaque; Meredith McHone-Pierce – Founders Plaque; C. Duane Ross – Founders Plaque; Mick Sibbel – Founders Plaque; Jim Yancey – Founders Plaque
1994    Stan Droogsma retiring chairman
1993    Bob Cline - 1st chair

Any award winners before 1988 will have to be found in minutes, or something other than directories -- not in directories.


Latest News